Son yıllarda internet üzerinden para kazanma yöntemleri büyük bir artış gösterdi. Teknolojinin gelişmesi, artık hemen hemen her eve bilgisayar ve internet girmesi ile bu yöntemler daha çok araştırılır, bilinir ve kullanılır hale geldi. Blog yazarak para kazanmak da bunlardan bir tanesi.

Blog Nedir?

Bloglar belli bir konu ve kategori altında yazıların hazırlandığı paylaşım ağlarıdır. Her blogun kendine has bir konusu, kategorisi olmalıdır. Örneğin makyaj kategorisinde paylaşım yapan bir blog olacaksanız sürekli bu tarzda paylaşımlar yapmak yararınıza olacaktır.

Yani demek istenen şudur ki ilk olarak kendinize bir konu belirlemelisiniz. Sizin ilgi alanlarınız, becerileriniz bu konuyu belirlemede en önemli etkenler olacaktır. Blog yazarak para kazanmak isteyen kişilerin bu hususa dikkat etmesi gerekir.

İnsanların ilk Ziyaret Ettiği Yerler: Bloglar!

Günümüzde bir alışveriş planından önce, alacağımız bir ürün hakkında bilgi sahibi olmak için ilk uğrak yerimiz elbette ki internet. Bloglar ise bu alanda oldukça sık kullanılan yapılar. Örneğin yeni çıkmış bir ürünü siz aldınız, blogunuzda bir tanıtım yazısı yazdınız.

Ürünü deneyen diğer pek çok kişi de altına yorumlarını, görüşlerini bırakacaktır. Bu ürünü almak isteyen kişiler de gerek sizin yazınızdan gerek içeriğin altındaki yorumlardan yararlanacaktır. Bu sayede ziyaretçi trafiğiniz artacak, Blog yazarak para kazanmak da mümkün olacaktır.

Çalışma Saatlerini Sen Belirle!

Blog yazarlığının bu kadar revaçta olmasının en önemli sebebi şüphesiz ki freelance çalışma ortamı, size bağlı çalışma saatleri. Kendi düzenlediği bir iş planında çalışmak günümüzde herkesin en büyük hayali, hem de evinden çıkmadan! İlk başlarda belki de size yalnızca ek gelir oluşturabilecek bu yöntem, ileride mesleğiniz haline gelebilir.

Evet! Neden olmasın? Çok bilindik bir makyaj blog yazarının tek bir içerikten yalnızca 500 TL kazandığını biliyor muydunuz? Blog yazarak para kazanmak insanları kendine çeken bir meslek dalı çünkü hem kendi sevdiğiniz alanlarda paylaşım yapıp hem de para kazanma şansına sahipsiniz.

WordPress Kullanmak Yararınıza Olacaktır!

Blogunuzu kurarken WordPress size büyük bir yardımcı olacak, yarar sağlayacaktır. WordPress bir içerik yönetim sistemi olarak karşımıza çıkar. WordPress sayesinde yazdığınız yazılarınızı, başlıklarınızı, temalarınızı kolaylıkla yönetirsiniz.

WordPress’in, hosting ve alan adı alımı için fiyatları oldukça uygundur. Pek çok tema çeşidini bize sunar. İçlerinden dilediğimizi seçmek mümkündür. Blogumuzun işlediği konuya göre temamızı seçmek gerekir. Ücretsiz temaların yanında ücretli bazı temaları da bize sunar.

Bu ücretli satın alımları, bir kez gerçekleştirip ömür boyu kullanmak mümkündür. Temalar blogumuzu çok daha ziyaret edilesi güzellikte kılar. Blog yazarak para kazanmak isteyenler WordPress ile bunu daha kolay hale getirebilir.

SEO Çalışmaları Önemli!

Blog yazarak para kazanmak için SEO çalışmaları büyük önem taşır. Çünkü blogumuzun üst sıralarda görünmesi daha çok ziyaretçi alacağı anlamına gelir. SEO çalışmaları da bizim blogumuzun arama motorlarında daha üst sıralarda görünmesini sağlar.

Blog yazılarımızı yazarken kullanacağımız her bir anahtar kelime bu açıdan büyük önem taşır. Unutmayın ki blog ziyaretçi trafiği arttıkça kazancınız da artacaktır.

Google Adsense Reklamları

Blog yazarak para kazanmak Google Adsense reklamları ile çok daha kolay bir hale gelir. Bunun için ilk olarak Google Adsense başvurusu yapmanız gereklidir. Başvurunuzun kabul veya reddi kısa bir süre içerisinde size iletilecektir.

Bu kabul veya red aşamasında sitenizdeki içeriklerin özgünlüğü büyük önem taşır. Örneğin başka bir yerden kopyalama yapılmış yazıların yer aldığı bir blog Google Adsense tarafından çok büyük bir oranda red alacaktır. Yani kalite burada önemli bir unsur.

Blogunuza olumlu yönde cevap geldiği takdirde Google Adsense size bazı reklam kodları verir. Bu kodları sitenize yerleştirmeniz ile birlikte kazanç kapısı da aralanmış olur. Bu reklamlara tıklayanlar sizin para kazanmanıza olanak sağlayacak, her tıklama başına para alacaksınız.

Banner Reklamları da Bir Seçenek!

Ziyaret ettiğimiz pek çok blogda banner reklamlarına rastlarız. İşte kendi açtığımız blogda da bu banner reklam alanlarını kiraya vererek kazanç sağlamamız mümkün.

Bunun için firmalar ile iletişime geçilebilir. Bu işin de incelikleri var elbet! Örneğin banner reklamlarınızın işlediğiniz konu ile alakalı ürünler hizmetler olması sizin yararınıza olacaktır.

Bunun dışında çok fazla banner reklam kullanılmamalıdır yoksa bu ziyaretçiyi boğacak, belki de blogunuzu bir daha asla ziyaret etmemesine sebebiyet verecektir. Blog yazarak para kazanmak isterken elimizdeki ziyaretçileri kaybetmeyi hiç istemeyiz!

Satış Ortaklığına Yer Verin!

Satış ortaklığı Blog yazarak para kazanmak isteyenlerin en sık başvurduğu yollardan bir tanesi olarak karşımıza çıkar. Blogunuza yerleştireceğiniz her bir reklam, banner, anket bunun mimarıdır.

Örneğin bir firma, belli bir araştırma konusu için anket yayınlamak istiyor. Bunu sizin blogunuzda yayınlayabilir. Böylece sizin blogunuzu ziyaret edip anketi dolduranlar sayesinde siz de anket başına ücret alırsınız.

Ya da örneğin moda üzerine bir blogunuz var. Anlaşma sağladığınız bir markanın ürününü burada tanıtarak her satış başına para kazanabilmek mümkün.

Blogunuzu Satmak da Mümkün!

Belirli bir seviyeye gelmiş ilerlemiş bir blogunuz var. Bu blog sayfanızı satarak kazanç sağlayabilirsiniz! Evet, yanlış duymadınız! Bunun örneklerine internette sıkça rastlamak mümkün. Öyle ki bir ev fiyatına satılan bloglar bile mevcut!

Siz de bir veya birden çok blog geliştirerek, belli bir takipçi kitlesine blogunuzu ulaştırarak para kazanabilirsiniz. Ziyaretçi trafiğiniz, aldığınız reklamlar, sitenizin aylık geliri fiyatınızı belirlemede en önemli etkenler olacaktır.

Konu Seçiminde Kafan mı Karışık?

Blog yazarak para kazanmak istiyorsun, bir blog açmaya çoktan karar verdin fakat belirleyeceğin konu hakkında kafan mı karışık? Bu noktada size yardımcı olacak birkaç önemli nokta var.

İlgi alanlarınız bunlar arasında en önemli olan. İlgi alanlarınıza uygun bir blog konusu seçtiğiniz takdirde, hiç bıkmamanız mümkün. Çünkü sizin ilginizi çekecek konulardaki yazılar konusunda her zaman daha istekli, daha azimli olacaksınız.

Örneğin bir annesiniz, anne ve bebek konularını işleyen bir blog sizin için mükemmel bir seçim olacaktır. Popülerlik de bu noktada oldukça önemli. Popüler konular her zaman daha çok ziyaretçi çeker.

Aslında konu seçiminden de öte bir husus bulunur blog yazarken. O da seçtiğin konunun hakkını verebilmek. İşlediğin konu her ne olursa olsun, kaliteli içerikler ürettiğin vakit başarı seninle birlikte gelecektir.

Artık Sende Bir Blogger’sın!

Blog yazan kişiler blogger olarak adlandırılır. Bu işe kalkıştıysan veya kararın bu yönde ise artık sen de bir blogger’sın! Özgünlük bu yolda senin en büyük yol göstericin olacak.

Her zaman özgün içerikler üretmeye dikkat et. Bu işi yapmaktan her zaman zevk al. Hiçbir zaman umutsuz olma, hayallerinin peşinden git. Unutma ki isteyip yapamayacağın hiçbir şey yok!

Belki başarısız olacaksın ama denemekten bir an olsun vazgeçme! Bu işe sıkı sıkı tutun ve üstte belirtilen maddeleri uygulamayı sakın unutma. Azim bu yolda senin başarının anahtarı olacak. Umarım her zaman çok başarılı olursun.