Google Adsense programını son 7 yıldır kullanıyorum. Genel olarak program harika olmasına rağmen bazen birçok insana problemler çıkarıyor.

Bu blogda, Google Adsense programının en iyi 5 artısını ve bu programın sevmediğim 5 özelliğini öğreneceksiniz .

AdSense Programının 5 Artısı

Son 7 yıl, 2013 yılından itibaren AdSense’ten para kazanıyorum ve benim için iyi bir yıl oldu. Blog yazmaya 2012’de ciddi bir şekilde başladım ve AdSense gelirimin %50’sinden fazlasına katkıda bulunuyor.

1. Blog Topluluğunun Adsense Programına Güveni

Google Adsense programı gerçekten güvenilirdir. Milyonlarca blogcu, yayıncı ve hatta reklamveren Google’a güveniyor. Şirketin ödeme yapacağını bilyorlar ve zamanlarını ve paralarını buna yatırıyorlar.

Özellikle geçimleri için Google’a bağımlı olan blog topluluğu bunu çok seviyor. Bugün, en iyi blogcuların çoğu web siteleri için Adsense programını kullanıyor.

Öte yandan, Google Adsense hattında başka birçok program var, ancak Adsense gibi blog topluluğunun güvenini kazanmayı asla başaramadılar.

Böylece, güven Google Adsense’i blog topluluğunda çok popüler hale getiriyor.

2. Şeffaf Gelir Paylaşım Sistemi

Blogcular neden AdSense’i seviyor, çünkü piyasadaki diğer programlarla karşılaştırıldığında en şeffaf program olduğu için.

Diğer tüm reklam programları gelir paylaşım planlarını saklamaya çalışır. Ancak, Google oldukça açık.

Google, yayıncılara (blog yazarlarına ve diğer şirketlere) reklamverenlerin (reklam veren işletmeler) onlara ne ödediğinin %68’ini vereceğini ve kalan %32’sinin Google’a gideceğini açıkladı.

Bu yüzden elde ettiğimiz şey %68’dir. Ancak diğer programlar Google gibi gelir paylaşımı politikalarını açıklamıyor.

Google Adsense programının şeffaf gelir paylaşım sistemi blogcular tarafından çok beğeniliyor.

3. Google Paranızı Her Seferinde Zamanında Yatırır

Google asla hile yapmaz. Son 7 yılda, Google’ın paramı ödemeyi reddettiği hiç olmadı. Google, ödeme kontrolünün zamanında ve doğru yerde size ulaşmasını sağlayacaktır.

Birkaç yıl önce, almayı beklediğim maaş çeki kurye servisi tarafından teslim edilmedi, bu nedenle Google’a geri döndü ve Google, çekleri ev adresime geri gönderdi.

Ödemeleri asla düşünmeyin, sadece blog yazmaya odaklanın ve Google’ın istediği de budur.

4. Mükemmel Google Adsense Kullanıcı Arayüzü

Adsense programı hakkında sevdiğim dördüncü şey, mükemmel kullanıcı arayüzü. Google Adsense kullanıcı arayüzü, diğer programlarla karşılaştırıldığında en gelişmiş arayüzdür.

Okuyucularınız ve demografik özellikleri hakkında neredeyse her şeyi bulabilir veya tespit edebilirsiniz. Arayüz o kadar yararlı ki, okuyucularınızın nasıl davrandığı hakkında size bir fikir verebilir.

Google Adsense programı tarafından verilen bilgilere göre daha iyi blog yazabilirsiniz.

5. Adsense Yardım ve Destek Ekibi

Google, Adsense şartlarını ve koşullarını ve diğer politikalarını sürekli olarak güncellemektedir. Dolayısıyla, herhangi bir şüpheniz veya karışıklığınız varsa, AdSense destek ekibiyle iletişime geçebilirsiniz. Onlar tüm sorularınıza cevap verecektir.

Ayrıca, reklam yerleştirme konusunda sorun yaşıyorsanız veya başka sorunlar yaşıyorsanız da yardım etmeye hazırlar.

Google, Adsense kullanıcı arayüzünü yükseltmeye devam ediyor. Dolayısıyla, herhangi bir yeni özelliği anlayamıyorsanız, destek ekibine sorabilirsiniz.

AdSense ile İlgili 5 Sorun

Google Adsense hakkında sevdiğim 5 şeyden bahsettik. Ama maalesef insanların nefret ettiği 5 kötü özelliği de var.

1. Mevcut Adsense Hesabı Onayı ve Adsense Premium Hesabı Almak İçin Koşullar

Artık bir Adsense hesabı almak söz konusu olduğunda Google çok katı hale geldi. Web siteniz 6 aydan büyük olmalı, trafik almalı gibi bir sürü greksiz önkoşul var.

Daha sonra, çok fazla trafik getirseniz ve büyük kazanç elde etseniz bile , Adsense’in premium hesabı için yeterlio lmuyor. Google, her ay bir web sitesi için en az 20 milyon sayfa görüntüleme ister. Şimdi bir blogcu için bu rakamı elde etmek neredeyse imkansız.

Dolayısıyla premium hesap alamazsınız ve birçok kişi Google Adsense programının bu özelliğinden nefret ediyor.

2. Adsense Hesabınızı Hemen Sonlandırabilir

Adsense ile ilgili nefret ettiğim ikinci şey, Google’ın sizin yaptığınız herhangi bir yanlış uygulamayı bulması durumunda hesabınızı feshetmekten çekinmiyor. Google her ay binlerce AdSense hesabını devre dışı bırakır. Küçük bir hata bile hesabınızın askıya alınmasını sağlayabilir.

Herhangi bir politika ihlali nedeniyle, e-postanızda ve AdSense hesabı gelen kutunuzda AdSense ekibinden bir uyarı alırsınız, ancak bunu göz ardı ederseniz sorun yaşayabilirsiniz. Devre dışı bırakıldıktan sonra, AdSense hesabınızı yeniden etkinleştirmek çok zordur .

Şimdi, yanlış uygulamalar yaptığımı düşmüyorum, ancak Google zaman zaman somut bir neden olmadan reklamları web sitelerimde göstermeyi bırakıyor. Uyarıyı kontrol ettikten sonra, hemen harekete geçiyorum ve Google’ın e-postada önerdiklerini yapıyorum.

Google’ın bu tutumu genel olarak blog topluluğu tarafından sevilmiyor.

Bu nedenle, reklamlarınıza ve kasıtlı veya kasıtsız olarak yanlış uygulamalara dikkat edin.

3. Reklamverenin ne Kadar Teklif Verdiği konusunda Şeffaflık Olmaması

Daha önce de söylediğim gibi Google gelir paylaşım planını paylaşıyor. Ancak, yine de size bir teklif verenin veya bir reklamverenin Google’a ne kadar ödeme yaptığını söylemez.

Örneğin, bir tıklama için 1 dolar alırsanız, fakat bir reklamverenin Google’a gerçekte ne kadar ödediğini tam olarak bilemezsiniz. Google, reklamverenler tarafından ödenen tam miktarı saklamaya mı çalışıyor?

Google, gerçekte reklamverenlerin kendilerine ödediği tutarı daha az göstermesi mümkün.

Bu nedenle, bu konuda çok fazla belirsizlik var. Ve doğru cevabı bilmediğim için Google’ın bu özelliğinden nefret ediyorum.

4. Reklamları Ayarlamak için Esneklik Eksikliği

Google hakkında sevmediğim bir diğer şey de reklamlarıyla ilgili. Google her zaman kendi isteğine göre reklam göstermek ister.

Reklamlarını istediğiniz gibi koymaya çalışırsanız Google itiraz eder ve bu reklamları göstermenize izin verilmez.

Aslında, Google reklamlarınızı kalıcı olarak göstermeyi durdurabilir. Bu nedenle, blogcular ve diğer yayıncılar için bu çok can sıkıcı bir durum.

5. Tüm Özel URL Kanallarınızı İzleme Desteği Yok

Benim Adsense programı hakkında nefret ettiğim son özellik, oluşturduğunuz her URL kanalını izlemeye izin vermiyor.

Bir blogcunun istesiği kadar URL kanalı oluşturması ve izlemesi önemlidir, çünkü onlara hangi URL kanalından maksimum trafik geldiğini söyleyebilir.

Ancak Google, yalnızca 10 kanalın oluşturulmasına ve izlenmesine izin verir. Bundan nefret ediyorum çünkü Google sınırsız kanalı izlemeye izin vermeli.

Bunlar, Google Adsense hakkında sevdiğim ve nefret ettiğim 5 şeydi. Adsense’nin karışık bir yapısı olduğunu söyleyebiliriz, ancak blogcular normalde bu programı sever.