Google tarafından sağlanan neredeyse tüm hizmetler, örneğin Google arama, Gmail, Chrome, YouTube vb. Ücretsiz olduğu halde Google nasıl para kazanıyor?

Google, şüphesiz dünyanın en popüler arama motorudur. Hizmetleri kusursuz. Ancak Google’ın nasıl para kazandığını hiç merak ettiniz mi?

Alphabet Inc, Google’ın ana şirketidir. Google’ın kurumsal olarak yeniden yapılandırılması kapsamında kurulmuştur. Alphabet Inc, dünyanın en değerli şirketleri listesinde zirveye yakın yer alıyor.

Ana şirketin Google ile birlikte başka iştirakleri de var. Ancak Google, ana gelir kaynağı olmaya devam ediyor.

Ve Google’ın gelirleri sürekli artmaya devam ediyor. Bu nedenle, finans uzmanları yatırımcıları Google hisse senetleri satın almaya teşvik ediyor. Peki ,Google nasıl para kazanıyor?

İşte cevaplar.

Google Nasıl Para Kazanıyor?

Google arama motorunun bu şirket için tek gelir kaynağı olduğuna inanıyorsanız, tekrar düşünün. Alphabet Inc. veya Google, hayal edemeyeceğiniz birçok farklı şekilde para kazanır.

1. Google Ads

Sorunun en basit cevabı bu: Google nasıl para kazanıyor? Google’ın gelirlerinin yaklaşık yüzde 90’ı geniş reklamcılık ağından geliyor. Bu yeterince basit gelebilir. Yine de biraz karmaşık. Dolayısıyla daha fazla açıklayacağım.

Nasıl? Google Ads, dünya çapında ve gün boyunca iki milyondan fazla web sitesinin ve 650.000’den fazla mobil uygulamanın reklamlarını görüntüler .

Google’ın Ads adlı bir hizmeti var.

Google Ads, bu dev şirket için ana gelir kaynağıdır.

Google Ads’i Anlama

Şüphesiz bunu deneyimlediniz: Google’da bir şey aradığınızda, sorgunuzla ilgili birkaç reklam sonuçların üstünde açılır. Ayrıca, arama sonuçlarından bazılarının başlıklarının hemen altında küçük bir açıklama ‘’Reklam’’ açıklaması yer alır.

Bir işletme aramanızla eşleşen bazı ürünler sunduğundan bu reklamlar ortaya çıkar.

Herhangi bir işletme Google Ads’de ücretsiz bir hesap oluşturabilir. Daha sonra basit, küçük metin reklamlar veya yaratıcı görüntülü ve banner reklamlar oluşturabilir.

Reklamveren, bu reklamları Google Arama, Google Play, Google Alışveriş ve Google Haritalar’daki arama sonuçlarının üstünde veya altında göstermeyi seçebilir.

Reklamlarını Google Görüntülü Reklam Ağı, Gmail, YouTube ve milyonlarca uygulamadaki 2 milyon web sitesinde göstermeyi de seçebilirler.

Bu reklamlardan herhangi birini tıklarsanız, Google işletmeden para alır. Google’ın reklamları görüntüleme ücretleri, işletmenin Google Ads’den aldığı hizmet türüne bağlıdır.

Google Ads nasıl para kazanıyor?

İyi bir kredi kartı veya sigorta planı aradığınızı düşünün. Açıkçası, Google’da bölgenizdeki en iyileri ararsınız. Bu tür anahtar kelimelerle arama yaptıktan sonra Google birçok web sitesi görüntüler.

Bu web sitelerinin bazılarında, başlığın hemen üstünde veya yanında görünen ‘’Reklam ibaresi’’ bulunur. Bu ‘’Reklam ibaresi’’; herhangi bir işletmenin Google’a web sitesini diğer aramaların üstünde göstermesi için ödeme yaptığını gösterir.

a) Google Ads PPC (Tıklama Başına Ödeme)

Google’ı ziyaret edip başlıklarının hemen üstünde küçük bir açıklama ‘Reklam’ taşıyan sonuçlardan herhangi birini tıkladığınızda Google para kazanır.

Google, web sitesinden satın alıp almamanıza bakılmaksızın reklamverenden ücret alır. Günlük 3,5 milyardan fazla aramayla Google’ın PPC ve diğer Reklamlar aracılığıyla günde ne kadar para kazandığını hayal edebilirsiniz.

Google’ın ortalama Tıklama Oranı (TO), günlük 3,5 milyar aramada yüzde 3,20 civarındadır. Dolayısıyla, Google’ın Google Ads ile ne kadar para kazandığını hayal edebilirsiniz.

b) Google Görüntülü Reklam Ağı

Bu yine Google Ads’in bir parçası.

Google Görüntülü Reklam Ağı, ister bilgisayar ister akıllı telefonla bağlı olsunlar, dünya genelinde yüzde 90’ın üzerinde İnternet kullanıcısına ulaşır. Google Görüntülü Reklam Ağı , reklamverenlerin yerel olarak veya dünya çapında kampanyalar oluşturmasına olanak tanır.

Bu, Google, Gmail, YouTube ve Google Görüntülü Reklam Ağı’nın hemen hemen tüm diğer web sitelerinde bir reklam gösterileceği anlamına gelir.

Google Görüntülü Reklam Ağı bir kez daha reklamverenlerin bir bütçe belirlemesine izin veriyor ve PPC seçeneği sunuyor. Bu, bir reklamverenin Google’a yalnızca biri reklamı tıkladığında ödeme yapacağı anlamına gelir.

Google Görüntülü Reklam Ağı’nın, tüm sektörlerde yaklaşık yüzde 0,45’lik bir Tıklama Oranı (TO) vardır. Bu düşük gelebilir. Ancak günlük toplam 3,5 milyar arama karşılığında hesaplandığında, Google’ın kazandığı para kesinlikle şaşırtıcıdır.

2. YouTube’dan Google Kazançları

YouTube, dünyanın en büyük online ses ve video paylaşım platformudur. Google’a aittir. Dolayısıyla Google, YouTube hizmetlerinden de para kazanır.

Dünya genelinde YouTube’un 2 milyara yakın Aylık Ortalama Kullanıcısı vardır. YouTube’da hemen hemen her kitleye hitap eden 13,5 milyardan fazla video bulunmaktadır.

Ayrıca, YouTube’da günlük 5,5 milyardan fazla video izleniyor. YouTube’a her dakika 320 saatten fazla yeni video yükleniyor.

Bu gerçekler göz önüne alındığında, Google’ın daha fazla para kazanmak için YouTube’dan faydalanacağı açıktır. Google’ın YouTube’dan nasıl para kazandığı bazı yolları aşağıda bulabilirsiniz.

a) YouTube Reklamları

Google Ads, YouTube’da da çalışır. Google Ads’in bir web sitesinde veya blogda reklamları nasıl görüntülediğini daha önce açıklamıştım. Aynı ilke YouTube için de geçerlidir.

Elbette YouTube’da bazı videolar izlemiş olmalısınız. Öyleyse, bir video oynatılmaya başlamadan önce bir reklam görmüş olabilirsiniz. Ayrıca, bir videonun arasında veya sonunda oynatılan reklamlar da vardır.

Ayrıca, reklamlar bir YouTube videosunun yanında veya çubuklar ve banner’lar olarak da görünür.

YouTube Reklamları farklı düzeylerde abonelikler sunar. Bir bütçe belirleyebilir ve ulaşmak istediğiniz kitleye karar verebilirsiniz. Bir işletmede video olsun veya olmasın, YouTube ihtiyaçlarına uygun bir reklam hazırlamaya yardımcı olur.

YouTube reklamları, yerel kitleler için günde 10 ABD dolarından başlayan fiyatlarla başlar . Herhangi bir kuruluş ülke çapında veya küresel erişim istiyorsa daha fazla ödeme yapar. Google’ın YouTube reklamverenleri için çeşitli fiyatlandırma planları vardır.

Şirket, maliyet nedeniyle YouTube’da daha fazla reklam yayınlamayı planlıyor: YouTube’daki üst düzey bir yönetici açıkladı, izleyiciler artık en sevdikleri videoları izlerken daha fazla reklam bekleyebilirler.

b) YouTube Premium

YouTube Premium, bu popüler ses ve video paylaşım platformunun ücretli bir sürümüdür. Ancak YouTube Premium’un bir bedeli var. YouTube Premium aboneleri, en sevdikleri videoları izlemek için ayda 11,99 dolar öder.

Tabii ki, YouTube Premium’un bazı belirgin avantajları var. Reklam yok. Ayrıca YouTube Premium’dan müzik ve video indirebilirsiniz. YouTube Premium’un aylık 9,99 dolar aboneliği için varyantları vardır.

3. Google’dan Android

Bu büyük olasılıkla Google için en büyük para kaynaklarından biridir.

Google başka bir darphaneye sahip ve işletiyor: Android akıllı telefonlar için bir İşletim Sistemi. İlginç bir şekilde, Google ve ABD merkezli bilgisayar teknolojisi devi Oracle, Android üzerinden Amerikan mahkemelerinde birbirine girdi.

İlginç bir şekilde, Google her yıl Android’den ne kadar para kazandığı konusunda çok sıkı. Bununla birlikte, Oracle avukatları Google’ın 2016 yılında Android işletim platformundan yaklaşık 31 milyar dolar aldığını iddia etti .

Google, Android’de nasıl para kazanıyor?

İlk olarak, dünya çapında Android destekli akıllı telefonlarında görünen tüm reklamlar için para kazanır. İkinci olarak Google, Play Store’da ücretli uygulamalar satarak biraz para kazanıyor.

4. Google Pay

Ocak 2018’de başlatılan Google Pay, Google’ın online cüzdan ve dijital ödeme sistemidir. Android tabanlı cep telefonlarında ve giyilebilir cihazlarda çalışır. Google Pay şu anda 30 ülkede faaliyet gösteriyor.

Bununla birlikte, Google henüz Google Pay’dan elde edilen geliri açıklamamıştır. 2018’in sonuna kadar Google Pay’ın yaklaşık 25 milyon aktif kullanıcısı vardı.

Bu online ödeme sistemi, müşterilerin Google Pay ile yapılan alışverişlerde ödeme yapmalarına olanak tanıyan satıcılardan küçük bir ücret almaktadır.

Ayrıca, Google Pay uygulama içi reklamlardan çok para kazanır. Ayrıca, bankalar Google Pay uygulamasını kullanan müşterilere bağlantı sağlamak için Google’a bazı ücretler ödemek zorundadır.

5. Google’dan donanım

Google’ın para kazanmasının başka bir yolu: markalı donanımından kayaklıdır. Google, müzik dinlemenizi ve diğer basit görevleri gerçekleştirmenizi sağlayan eller serbest asistanı Google Home dahil birçok donanım satıyor .

Google Chromecast, Android veya iPhone akıllı telefonunuzdan TV’nize video izleme olanağı sunar.

Google donanımını online olarak veya bir satıcıdan satın alabilirsiniz. Google donanımının, 2018’de Alphabet Inc.’in brüt gelirlerinin yüzde altı veya 9 milyar dolar ürettiği söyleniyor. Sektör uzmanlarına göre, rakam 2021 yılına kadar katlanarak büyüyecek.

6. Google Yazılımı

Google’da, katmanlar, geliştiriciler ve işletmeler için kullanılabilen 90’ın üzerinde ücretsiz ve ücretli yazılım bulunmaktadır. Google’ın yazılım bölümü Alphabet Inc. için önemli bir gelir kaynağıdır.

Google’ın yazılım satışlarından ne kadar para kazandığına ilişkin kesin ayrıntılar bilinmemektedir. Dünya çapında en popüler Google yazılımı, diğerleri arasında Earth Premium, Google Certified Shops, Google Merchant Center ve Google Manufacturer Center olmaya devam ediyor.

7. Google’dan G Suite

G Suite, Google’ın en popüler kurumsal çözümleri arasındadır. Uzak çalışanların merkez ofislerine bağlanmasına yardımcı olan bir bulut bilişim, verimlilik ve işbirliği araçları markasıdır.

G Suite’te ayrıca video konferans ve büyük dosyaların depolanması da dahil olmak üzere başka kurumsal uygulamalar da vardır .

G Cloud gibi Google Cloud çözümleri aylık abonelik ücretiyle gelir. Bu ücretler bulunduğunuz yere göre değişir.

8. Google Pixel

Küresel pazarda birkaç pahalı akıllı telefon var. Yine de Google’ın kendi akıllı telefonu var – Google Pixel. Aslında, Google Pixel telefonlar dünyanın en pahalı telefonları arasındadır. Her biri 299 $ ‘lık fiyatlarla, bir Google Pixel telefonuna sahip olmak prestijlidir.

Google Pixel, çok yüksek çözünürlüklü kameralar, sağlam yapı ve yüksek dahili bellek gibi benzersiz özellikleriyle popülerdir. iPhone için en zorlu rakiplerden biridir ve maliyeti neredeyse benzerdir.

9. Uygulamalar ve Google Play

Google, Android telefonlar için uygulamalardan çok para kazanıyor. Bir uygulama geliştiricisiyseniz, kullanıcıların bir uygulamayı kullanmasını sağlamanın en iyi yolu Google Play Store’dur.

Google uygulamalardan nasıl para kazanıyor? İki şekilde para kazanıyor. Play Store üzerinden satış yapan uygulama geliştiricileri Google’a hizmeti kullanmak için küçük bir ücret öder. Para, Google’ın uygulamayı nasıl tanıtacağına, indirme sayısına ve diğer parametrelere bağlıdır.

Ayrıca, Google, Google Ads kullanarak uygulama içi reklamlar göstererek para kazanır. Reklamverenler her reklam için ve ayrıca Google Play mağazasından indirilen uygulamaları için ödeme yapar.

10. Google Ürünleri

Devam edin ve ürünlerini giyerek dünyanın en büyük arama motoru ve markasına olan sevginizi gösterin. Veya Google ürünlerini yakın birine hediye edin. Bunlar, yalnızca şirketin resmi mağazasından online olarak satın alınabilir.

Çoğumuz şaşıracaktık ama evet. Google, markalı ürünlerini de satmaktadır. Buna tişörtler, çantalar, kapüşonlular, eşarplar ve çok daha fazlası dahildir. Bunlar, diğer tedarikçiler tarafından yapılmış olsa da resmi Google ürünleridir.

Google ürünleri dünyadaki teknisyenler arasında çok popüler. Google’ın resmi markalı ürünlerini satarak ne kadar para kazandığına dair ayrıntı yok.

11. Sanal Gerçeklik Ürünleri

Google’ın çok çeşitli Sanal Gerçeklik (VR) ürünleri vardır. Gerçekten de, VR eğlencesinin öncülerinden biridir. Google, bir VR uygulaması olan Cardboard’u ve bir VR görüntüleyici olan Google Daydream View’u satıyor .

Her iki ürün de küresel VR pazarında ivme kazanmadı. Ancak, Google için biraz gelir elde ediyorlar.

12. Google Haritalar

Google Haritalar herkesin kullandığı bir şeydir. Uzak bir şehre gitmek için en yakın postaneyi veya yol tariflerini bulmak istiyorsak, hepsi Google Haritalar’da bulunmaktadır. Bizim gibi bireysel kullanıcılar için Google Haritalar’ı kullanmak ücretsizdir.

Ancak Google, işletmeleri ve devlet kuruluşlarını Google Haritalar’ı kullanmak için ücretlendirir. Size yakındaki bir restoran veya trafik uyarısı gibi Google Haritalar’da reklam gönderebilirler.

Google Haritalar, reklamverenlerin araç sürerken veya işe giderken bir reklamın yanıp sönmesine de izin verir. Bu tür reklamlar Google’ın para kazanma yollarından biridir.

13. Google Cloud

Google Cloud, elbette bir ücret karşılığında işletmelere çok çeşitli çözümler sunar . Bunlar Yapay Zeka’dan Veri Analitiğine kadar uzanmaktadır. Müşteriler ücretsiz deneme sürümü kullanabilir ve Google Cloud hizmetlerine kaydolduklarında 300 dolar değerinde kredi alabilirler.

Sonuç

Google ve YouTube, dünyada sırasıyla 1 ve 2 numaralı web siteleri olarak yer almaktadır. Bu nedenle, her gün sadece bu iki web sitesini ziyaret edenlerin sayısı düşünülebilir.

Bu nedenle, Google ve YouTube’un bu trafikten bir şekilde para kazanmaları doğaldır. Önümüzdeki yıllarda Google’ın nasıl para kazandığı konusunda bazı değişiklikler olabilir.

Google bunu daha yeni teknikler benimseyerek, en son gelişmelere ayak uydurarak yapabilir.