Hangi sektörde çalışırsanız çalışın veya pozisyonunuz ne olursa olsun, iş arkadaşlarınızla iyi geçinmek çok önemlidir. Meslektaşlarınızla nasıl iyi çalışılacağını öğrenmek, işteki sorunları önlemenize yardımcı olabilir ve kariyerinizde size rekabet avantajı sağlayabilir. Bu makalede, iş arkadaşlarınızla iyi geçinmenize yardımcı olacak 9 ipucu tartışıyoruz.

İş arkadaşlarınızla iyi geçinmek neden önemlidir?

İş arkadaşlarınızla iyi anlaştığınızda, üretkenliğinizi artırarak ve hedeflere zamanında ulaşarak projeleri daha verimli tamamlayabilirsiniz. İş arkadaşlarınızla iyi geçinmeye özen gösterirseniz, yöneticilerinizin sizi ekibin önemli bir parçası olarak görmesi daha olasıdır ve bu da şirketteki konumunuzu korumaya yardımcı olur. Kendinizi ekibin önemli bir üyesi olarak kanıtlarsanız, terfi ile de ödüllendirilebilirsiniz.

Meslektaşlarla iyi çalışmak birçok yönetim pozisyonu için bir gereklilik olduğundan, bu beceriyi geliştirmek kariyerinizi ilerletmenize de yardımcı olabilir. Profesyonel ilişkiler kurma ve çok çeşitli geçmişlere sahip çalışanlarla işbirliği yapma konusunda ustalaştıkça, kendinizi güçlü bir lider olarak konumlandırabilirsiniz.

İş arkadaşlarınızla iyi geçinmek için 9 ipucu

İş arkadaşlarınızla daha iyi ilişkiler kurmak ve etkili bir şekilde çalışmak için şu ipuçlarını izleyin:

Diğerlerine saygı duy

İster birkaç profesyonelle ister büyük bir grupla çalışın, herkesin ekibin kritik bir üyesi olduğunu anlamak önemlidir. Bu, herkese karşılık olarak beklediğiniz saygıyı göstermeniz ve kişisel alanlarına saygı göstermeniz gerektiği anlamına gelir. Başkalarını rahatsız edecek davranışlardan ve alışkanlıklardan kaçınmak için elinizden gelenin en iyisini yapın; yüksek sesle konuşmak, kulaklıksız müzik dinlemek veya iş arkadaşlarınızın eşyalarını sormadan ödünç almak gibi.

Güvenilir ol

İş arkadaşlarınız için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri işinizden sorumlu olmaktır. Kendinizi güvenilir bir kişi ve takıma güçlü bir katkıda bulunan olarak gösterdiğinizde, meslektaşlarınızdan saygı bekleyebilirsiniz. Güvenilir olmak için, işe zamanında gelmeye, son teslim tarihlerine uymaya ve herhangi bir hatadan sorumlu olmaya özen gösterin.

Yeni bir perspektif düşünün

Ekibinizin büyüklüğü ne olursa olsun, iş arkadaşlarınızın farklı geçmişlere sahip olma ihtimali yüksektir. Farklı eğitim seviyelerine sahip olabilirler veya hedeflere nasıl ulaşılacağı konusunda farklı fikirlere sahip olabilirler.

Herkesle iyi geçinmek için yeni bakış açılarına ve fikirlere açık olmaya çalışın. Bir görevi yerine getirmenin en iyi yolunu bildiğinizi düşünseniz bile, diğer ekip üyelerinin önerilerini düşünün. Yeni bir şeyler öğrenebilir ve bu süreçte daha iyi bir ilişki kurabilirsiniz.

İletişim kurun ve sorgulayın

Gereksiz çatışmalardan kaçınmak için etkili bir şekilde iletişim kurmaya çalışın. İş arkadaşlarınızın bir projede neden belirli bir yaklaşım sergilediklerini anlamıyorsanız, onlardan daha fazla bilgi isteyin.

Daha iyi bir dinleyici olun

İş arkadaşlarınızla iletişim kurduğunuzda, her konuşmanın en az iki kişiyi içerdiğini unutmayın. Bir noktaya değinmek veya daha iyi bir yöntem önermeyi ne kadar çok isteseniz de, dinlemenin konuşmak kadar önemli olduğunu unutmayın. Meslektaşlarınızın söylediklerini, sizin için yapmalarını beklediğiniz gibi dikkatle dinlemeye özen gösterin.

Bu ipucu aynı zamanda yazışmalar için de geçerlidir. Yanıt vermeden veya tepki vermeden önce iş arkadaşlarınızın e-postalarını iyice okumaya özen gösterin.

Ortak bir şey bulun

İş arkadaşlarınız ne kadar farklı olursa olsun, ortak en az bir noktanız var. Sonuçta, aynı şirket için çalışıyorsunuz, bu da aynı genel hedeflere katkıda bulunduğunuz anlamına geliyor. Bir görevi nasıl yerine getireceğiniz veya sorumlulukları nasıl paylaşacağınız konusunda hemfikir olmasanız bile, ortak hedeflerinizin olduğunu unutmayın.

Profesyonel ol

İş arkadaşlarınızla ilişkiler kurarken, onlara arkadaş gibi davranmak isteyebilirsiniz. İş arkadaşlarınıza ne kadar yakın olursanız olun, işyerinde mesleki sınırları korumanız gerektiğini hatırlamanız önemlidir.

Çalışma saatlerinde aşırı kişisel sorular sormaktan kaçınmaya çalışın ve politika ve din gibi potansiyel olarak hassas konuları işyerinin dışında bırakın. Bunun yerine meslektaşlarınızın profesyonel görüşleri ve deneyimleri hakkında daha fazla şey öğrenmeye odaklanın.

Meslektaşlarınızı destekleyin

Meslektaşlarınızın hepsi benzer hedefler için çalıştıkları için desteği hak ediyorlar. Başarılı olmak için ne kadar azimli olursanız olun, ekibinizdeki herkesi desteklemeye özen gösterin. Büyük hedeflere ulaştıklarında veya ödüller kazandıklarında meslektaşlarınızı destekleyin. İş arkadaşlarınızı şahsen tebrik etmeyi veya başarılarını kabul etmek için onlara kısa bir e-posta göndermeyi deneyin. Birbirinizi desteklemenin ekip arkadaşlığı oluşturmaya yardımcı olduğunu fark edebilirsiniz.

Etkileşimleri olumlu tutun

Biraz olumsuzluk bile morali düşürebilir ve takımınızın performansının düşmesine neden olabilir. Kötü bir ruh hali paylaşmak yerine, ekip arkadaşlarınızla yalnızca olumlu etkileşimler yaşamaya çalışın.

İş arkadaşlarınızla etkileşim kurduğunuzda gülümseyin ve olumlu yanıt verin. Ruh halinizi iyileştirmeniz gerekiyorsa, olumsuz düşünceleri işlemek için kısa bir ara verin ve ortak hedeflerinize yeniden odaklanın.