İstediğiniz sektördeki işlere başvurmaya hazırlanmak, kişisel değerleriniz, becerileriniz ve sınırlamalarınız hakkında bir ölçüde öz farkındalığa sahip olmanızı gerektirir. Bir işte sizin için neyin önemli olduğunu belirlemek için zaman ayırarak, bir işin sizin için doğru olup olmadığını daha iyi değerlendirebilirsiniz.

Bu makalede, bir işe başvurmadan önce kendinize soru sormanın önemini tartışıyoruz ve iş ararken size yardımcı olacak on örnek soru sunuyoruz.

Bir işe başvurmadan önce kendinize sorular sormanız neden önemlidir?

Mesafe, ücret ölçeği, çalışma ortamı ve istenen iş sorumlulukları açısından önceliklerinizi belirlemenize yardımcı olabileceğinden, bir işe başvurmadan önce kendinize sorular sormanız önemlidir. Başvuru materyallerinizin profesyonel bir şekilde sunulup sunulmadığını belirlemede de yardımcı olabilir. Bir işin size ve yasam tarzınıza uygun olup olmadığını değerlendirmek için aşağıdaki soruları bir rehber olarak kullanın:

1. İşe gidip gelme süresi ne kadar ve makul mü?

Mevcut ikamet yerinizden potansiyel iş yerinize olan mesafenin haritasını çıkarmak önemlidir. Bir saatten fazla mı sürüyor? Otobüs veya trenle ek ulaşım yapmanız gerekir mi? Taşınmanız gerekecek kadar uzakta mı ve bu durumda yer değiştirmeye istekli olur muydunuz?

Bunlar, işe gidip gelmenin sizin için makul olup olmadığına karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken unsurlardır. Ayrıca bir işe başvurmanız gerekip gerekmediğini belirlemek için olası trafik, hava koşulları ve akaryakıta harcanan para miktarını da hesaba katmalısınız.

2. Bu, uzun vadeli kariyer hedeflerime uyuyor mu?

Uzun vadeli kariyer hedefleriniz bağlamında düşünmek, başvurunuzu uygulayıp uygulamayacağınıza veya başvurunuzu geri çekmeye karar vermede yardımcı olabilir. Ulaşmak istediğiniz sektör ve kariyer hedefleriyle ilgili fırsatları aramaya çalışın.

Örneğin, yayıncılığa ilgi duyan bir yeni mezun, bir kitapçıda buldukları ilk işe başvurmak yerine, yayınevlerinde giriş seviyesi pozisyonları aramalıdır.

Bununla birlikte, doğru fırsatları bulmanın zor olabileceğini ve istediğiniz işi ararken kariyer hedeflerinize uymayan işlerde çalışmak zorunda kalabileceğinizi belirtmek önemlidir.

3. Şirket kültürü nasıldır?

Web sitelerine bakarak bir şirketin kültürü hakkında fikir edinebilirsiniz. Bir kuruluş olarak neye değer verdiklerine dair bir fikir oluşturmaya yardımcı olması için ‘Hakkında’ bölümünü ve misyon bildirimini okuyun. İş tanımı ayrıca bir şirketin çalışma ortamı hakkında size bilgi sağlayabilir.

‘Hızlı tempolu’ veya ‘işbirlikçi ekip’ gibi ifadeler, günlük çalışma ortamını ima edebilir. Şirketin kültürel değerlerini ve çalışma etiğini belirledikten sonra, bunları kendinizle karşılaştırdığınızdan emin olun. Bu, işe başvurmanız gerekip gerekmediğini belirlemenize yardımcı olabilir.

4. Özgeçmişim ve kapak mektubum doğrudan şirkete ve iş tanımına göre uyarlanmış mı?

Profesyonel bir özgeçmişiniz ve kapak mektubunuz olsa bile, başvurduğunuz şirket ve iş ile uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir. Birçok şirket, bir başvuru havuzundan bir özgeçmiş seçmek için iş tanımında kullanılan benzer kelimeleri ve ifadeleri hedeflemek için anahtar kelime özelliklerini kullanır. Özgeçmişinizin potansiyel işverenler tarafından görülmesini sağlamak için, istenen adaydan beklenen temel özellikleri ve sorumlulukları vurgulayın ve bunları başvuru malzemelerinize nasıl dahil edebileceğinizi görün.

Ayrıca, şirket adının ve işe alım yöneticisinin adının içeriğinde geçtiğinden emin olmak için kapak mektubunuzu yeniden okumalısınız.

5. Şirket içinde sahip olduğum herhangi bir bağlantısı var mı?

Başvurduğunuz şirkette çalışan birini tanıyor olabilirsiniz. Herhangi bir bağlantı, aynı üniversiteye gitmek kadar basit olsa bile, işe alım sürecinde başvurunuza yardımcı olmak açısından faydalı olabilir. Bazı şirketler mevcut çalışanlarıyla ilişkili kişileri işe almaktan hoşlandığından, başvurunuzu göndermeden önce bu kişi veya kişilerle bağlantı kurup kuramayacağınıza bakın.

6. Sosyal medya profillerim beni iyi temsil ediyor mu?

Başvurunuzu göndermeden önce, profesyonel ve kişisel sosyal medya profillerinize bakmayı düşünün, özel bir ayarda olsalar bile, şirket profilinizi görmek için özel bir yazılım kullanıyor olabilir. Profesyonel profilinizin güncellenmiş özgeçmişinizi, portföyünüzü ve iletişim bilgilerinizi içerdiğinden emin olun ve bir işe alma müdürünün potansiyel olarak görmesini istemediğiniz kişisel hesaplarınızdan herhangi bir materyali kaldırın.

7. İş tanımındaki aday şartlarını nasıl karşılaştırırım?

Bu soruyu sormak, niteliklerinize uygun bir iş pozisyonuna başvurup başvurmadığınızı belirlemenize yardımcı olabilir. Halihazırda sahip olduğunuz teknik ve diğer becerilerinizi vurgulayın ve adaylığınızı etkileyebilecek niteliklerden yoksun olup olmadığınızı belirleyin. Bu, değerli zamanınızdan tasarruf etmenize ve beceri seviyenize uygun işlere başvurmanıza yardımcı olacaktır.

8. Öngörülen maaş benim yaşam standartlarıma uyuyor mu?

Önceki işinizde aldığınız maaşı göz önünde bulundurun ve bunu, iş tanımında listelenmişse bir iş pozisyonunun maaş teklifleri ile karşılaştırın. Bunun hayalinizdeki iş olduğuna inanıyorsanız, düşük bir yaşam standardı sizin için önemli olmayabilir, ancak bu maaşın sizi ve hayatınızdaki faturalar, çocuk bakımı veya okul masrafları gibi diğer faktörleri karşılamayacağını biliyorsanız, diğer fırsatlar için arama yapmayı düşünün.

9. İç büyümeye yer var mı?

Bazen iş tanımı, söz konusu pozisyonun şirket içinde terfilere ve diğer kariyer geliştirme fırsatlarına yol açabileceğini doğrudan belirtecektir. İş tanımında böyle bir ayrıntı yoksa, şirketin web sitesini kontrol etmeyi düşünün. Sorunuz hala bir cevap bulamadıysanız, bu bir mülakatta sormak için harika bir sorudur, çünkü rolünüzde öğrenme ve üstünlük kurma hevesinizi gösterir.

10. Bu rolle elde edebileceğim eğitim fırsatları var mı?

Üniversite düzeyinde kurslar şeklinde ek eğitim almak istiyorsanız, bu bir işe başvurmadan önce düşünmeniz gereken bir sorudur. Bazı şirketler, kariyer sertifikaları gibi devam eden eğitim programlarının tamamlanmasını teşvik etmekte, hatta çalışanlarının bir lisans programını tamamlamaları için ödeme yapmayı teklif etmektedir.