İş görüşmelerinde kendinizi nasıl sunduğunuz, sorulara yanıt vermek için kullandığınız kelimeler kadar önemlidir. Beden dili, mülakatta istediğiniz noktaları vurgulamanıza ve işe alma müdürünün yeteneklerinize güvenip rahatladığınızı görmesine yardımcı olabilir. Vücut dili için bazı ipuçlarını gözden geçirmek, potansiyel işverenlere doğru türden mesajları iletmenize yardımcı olabilir.

Bu yazıda, 12 beden dili ipucu ile birlikte bir iş görüşmesi sırasında beden dilinin neden bu kadar önemli olduğunu detaylı olarak tartışıyoruz.

İş görüşmesinde beden dili neden önemlidir?

Beden dili, işe alım müdürüne bir aday hakkında söyledikleri aracılığıyla aktarılmayan pek çok bilgi verebilir. Örneğin beden dili görüşmeciye adayın odaklanmış mı, kendinden emin mi yoksa hedef odaklı mı olduğunu söyleyebilir. Beden dili el hareketleri, duruş, yüz ifadeleri ve hatta sesinizin seviyesi ve tonu ile aktarılır.

İş görüşmesi için 12 beden dili ipuçları

İşe alım müdürüne doğru mesajı beden dilinizle göndermek için kullanabileceğiniz bazı ipuçları:

1. Güvenle giyin

Giysileriniz bir aday olarak hakkınızda çok şey söylüyor. Temiz ayakkabılar, taranmış saçlar ve temiz ve kırışıksız giysilerle bakımlı bir görünüme sahip olmak önemlidir. Bu, görüşmeyi yapan kişi sizi ilk gördükleri andan itibaren iyi bir izlenim bırakmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda kendinizi daha güvende hissetmenize yardımcı olacaktır.

2. Kendinize güvenen bir giriş yapın

Asansörde yanınızda kimin olacağını asla bilemezsiniz veya otoparka bir pencereden kimin baktığını, arabanızdan çıktığınız andan itibaren vücut dilinizin farkında olmak önemlidir. Görüşmenizden önce veya sonra karşılaştığınız herkesin kendinden emin olduğunuz hissini kazanmasını istersiniz.

3. Beklerken beden diline dikkat edin

İşe alma müdürü gelene kadar oturmanız ve beklemeniz istenirse, sözlü olmayan iletişiminizle gönderdiğiniz mesaja dikkat edin. Sandalyede arkanıza yaslanın, göğsünüz açık ve düz bir şekilde geriye yaslanın, çünkü bu, odadaki herkese iddialı ve kendinden emin olduğunuzu anlatmaya yardımcı olacaktır.

Ayrıca, zarif bir şekilde ayağa kalkmaya hazır olmanız gerektiğini unutmayın. Yanınızda bir evrak çantanız veya başka eşyalarınız varsa, bunları yanınızdaki sandalyeye veya yere koyun, böylece işe alım müdürünü karşılama ve kalkma zamanı geldiğinde kucağınızdan düşmelerine gerek kalmaz.

4. Şirket temsilcisinin başı çekmesine izin verin

Beden dilinizin farkında olmanın bir başka zamanı da işe alım müdürünün ofisine veya görüşme için konferans odasına yürüyüş yapmaktır. Mülakatı yapan kişi veya asistanıyla birlikte yürüyor olsanız da, siz hedefe ulaşana kadar arkalarından yürüyüp liderlik etmelerine izin verin.

5. Göz teması kurun

Göz teması, görüşmeciye pozisyonla ilgilendiğinizi ve söylediklerini yakından takip ettiğinizi gösterir. Bununla birlikte, görüşmeciye dikkatle bakmak zamanla rahatsızlık verebilir. Göz temasını sürdürmenin en iyi yolu, bakışlarını bir ila üç saniye tutmaktır. Birden fazla kişiyle görüşüyorsanız, öncelikle size soru soran kişiyle göz teması kurmalısınız. Ancak, cevap verirken odadaki diğer kişilerle göz teması kurun.

6. Dik duruşu koruyun

İş görüşmeleri sırasında zamanınızın çoğunu oturarak geçirseniz de, otururken vücut dilinize dikkat etmeniz yine de önemlidir. Koltuğunuza veya rahatsanız sandalyenizin kenarına dik bir şekilde oturun. Sandalyenin kenarında oturmak, pozisyonda istekli görünmenize ve görüşmecinin söyledikleriyle ilgilendiğinizi gösterir. Bununla birlikte, görüşmeciye fazla yaklaşmamaya dikkat edin.

7. El hareketlerini dikkatli kullanın

El hareketleri, söylediklerinize vurgu yapmanın ve kendinizi ifade etmenin harika bir yolu olsa da, bir röportajda bu tür vücut dilini aşırı kullanmamaya dikkat edin. Saçınıza veya yüzünüze dokunmaktan kaçının çünkü bu hareketler sizi rahatsız edebilir. Ayrıca, konuşurken ellerinizi kucağınızda tutmaya ve kollarınızı çaprazlamamaya dikkat edin, çünkü bu sizi savunmacı ve güvensiz gösterebilir.

8. Strese karşı dikkatli olun

İşe alma yöneticileri, görüşmeler sırasında adayların genellikle gergin olduğunu anlar. Ancak, dikkatinizi dağıtabilecek stresten kaçınmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Görüşme sırasında olabildiğince rahatlayın ve işe alım müdürü ile olan etkileşiminize odaklanın.

9. İşe alma müdürünün hareketlerini yansıtın

Görüşmenin hareketlerini ve tavırlarını yansıtmak aslında onların bize daha kolay güvenmelerine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, doğal bir şekilde olmasını istediğiniz için yansıtmayı dikkatli kullanın. Etkili kullanıldığında yansıtma, uyum oluşturmanın harika bir yoludur. Eğer gergin hissediyorsan, nefesinize odaklanmaya çalışın. Görüşmeci size bir soru sorduğunda, derin bir nefes alın ve sonra nefes verirken cevaplayın.

10. Sağlam bir el sıkışma teklif edin

El sıkışma, işe alım müdürüne kendinize ve bir aday olarak yeteneklerinize güvendiğinizi göstermenin harika bir yoludur. Zayıf bir el sıkışma sizi gergin veya utangaç gösterebilir. Ancak, çok güçlü olması da sizi agresif gösterebilir. Sağ elinizle el sıkışacağınız için eşyalarınızı önceden sol elinize alın. İşe alma müdürünün eli sizinkini örtecek şekilde görüşmeciye avuç içi hafifçe yukarı bakacak şekilde elinizi sunun.

11. Başınızı sallayın

Görüşmeyi yapan kişiye ne söylediklerini dinlediğini ve anladığını göstermenin bir yolu, ara sıra başınızı sallamaktır. Bu, mülakattan zevk aldığınızı ve söylediklerini takdir etmelerini sağlayabilir.

12. Bir gülümseme ve el sıkışma ile çıkın

Görüşmenizin sonunda, eşyalarınızı sakince toplayın, rahatça ayağa kalkın ve görüşmeciye gülümseyin. Bunu rahatça yapmak mümkünse, odadaki herkesle el sıkışın. Yapamıyorsanız, işe alım müdürü ve size mülakata kadar eşlik eden kişi ile tokalaşın. Aklınızı şimdiki zamanda tutun ve bu sefer röportajın nasıl gittiğini düşünme cazibesine direnin. Görüşmeden olabildiğince sakin bir şekilde ayrılmak istersiniz ve olumsuz düşüncelerin bunu etkilemesine izin vermek istemezsiniz.