Uygun ofis görgü kurallarını uymak, bireylerin kendilerini rahat hissettiği, takdir edildiği ve işlerini iyi yapabildikleri bir ortam yaratır. Profesyonel bir ortamda ne beklendiğini anlamak, etrafınızdakilere saygı göstermenize yardımcı olacaktır. Pratik yaparak, kibar davranışı günlük bir alışkanlık haline getirebilirsiniz. Bu yazıda, işyeri görgü kurallarını açıklayacağız ve nezaket kurallarını geliştirmenize yardımcı olabilecek ipuçları vereceğiz.

Ofis görgü kuralları nedir?

Ofis görgü kuralları, işyerinde uyulması beklenen alışılmış davranış kurallarıdır. Görgü kuralları, hangi tavırların uygun olduğunu ve hangi davranıştan kaçınmanız gerektiğini tanımlar.

İş yerinde görgü kurallarını uyguladığınızda, bir saygı ortamı yaratırsınız. İş arkadaşlarının, meslektaşlarının kibar, düşünceli ve nazik olduğu bir ortamda daha ilgili ve üretken hale gelmeleri muhtemeldir.

Ofis görgü kurallarına uymak için ipuçları

İş yeri nezaket kuralları için 11 ipucu:

Nazik bir selam sunun

“Merhaba”, “günaydın” veya “iyi günler” deyin, iş arkadaşlarınızı veya müşterilerinizi gördüğünüzde gülümseyin ve göz teması kurun. Bir el sıkışma teklif edin ve yeni birini gördüğünüzde kendinizi tanıtın. Kişiselleştirme etkili olduğu için, tanıdık iş arkadaşlarınızı adlarıyla selamlayın. İşyerinde meslektaşlarınızı veya müşterileri selamlamak, daha rahat hissetmelerini sağlayan samimi bir tavır sergilemenize yardımcı olabilir.

Sohbet etmek

İş gününüz boyunca, iş arkadaşlarınız ve müşterilerinizle sohbet etmek için birçok fırsatınız olmalıdır. Ofiste tanıdıklarınızla sohbet etmeye başlayın, son olaylar veya şirket başarıları hakkında fikir ve görüşler toplayın. Güncel şehir olayları veya hava durumu gibi evrensel konulara değinerek yabancılarla sohbet etmeye başlayabilirsiniz. Yeni insanlarla bağlantı kurmak değerli olabilir. Kariyerinizi ilerletmenize yardımcı olabilecek profesyonellerle yeni bir potansiyel müşteri hakkında sohbet başlatabilirsiniz.

Başkalarına dikkat edin

Özellikle ofiste dolaşırken çevrenizdekilere dikkat edin. Bir kapıdan geçerken çevrenizi kontrol edin ve arkanızda biri varsa onu açık tutun. Asansöre doğru yürüyorlarsa, asansör kapısını başkaları için tutun. Başkalarının görevlerini yerine getirmesi için önce sizin yerine getirmeniz gereken görevler varsa, bunları olabildiğince çabuk ve doğru bir şekilde bitirmeye çalışın. Başkalarıyla yazışmada uygun olduğunda “lütfen” ve “teşekkür ederim” ifadelerini kullanın.

Telefonunuzun sesini kapatın

Telefonlardan gelen bildirimler, özellikle birden fazla iş arkadaşıyla veya müşterilerle çalışırken dikkat dağıtıcı olabilir. Cep telefonunuzu işyerinde susturun, böylece bu seslerle başkalarını rahatsız etmeyin. Bir telefon araması bekliyorsanız, titreşim bildirim ayarını kullanabilirsiniz. Telefonunuzu sessiz tutmak özellikle toplantılarda önemlidir, ancak iş arkadaşlarınız onlara çok yakınsanız çabanızı takdir edeceklerdir.

Dikkatinizi karşınızdakine verin

İkili konuşmalar sırasında tüm dikkatinizi karşınızdakine verin. Toplantılara katılırken telefonunuzu masanızda bırakın ve bire bir görüşmelerde telefonunuzu elinizden uzak tutun. Tüm dikkatinizi göstermek, tartışmayla ilgilendiğinizi ve konuşmacının fikirlerini duymak istediğinizi gösterir.

İşyerini temiz tutun

İş yeri, paylaşılan bir ortamdır ve temiz kalması için herkesin katkıda bulunması gerekir. Ortak bir araç veya öğe kullandığınızda, başkalarının bulabilmesi için onu belirlenen alana geri koyduğunuzdan emin olun. Çalışma alanını düzenli tutmak ve temizlemek için masa ve tezgah gibi kirli yüzey alanlarını silin. Temiz bir iş yeri, ekipler içindeki motivasyonu ve üretkenliği artırabilir.

Zamanında ulaşmak

Zamanında olma, işyeri görgü kurallarının önemli bir parçasıdır. Toplantılara derhal gelerek, görevleri son teslim tarihlerinden önce tamamlayarak ve planlanandan birkaç dakika önce işe gelerek başkalarının zamanına ve önceliklerine saygı duyduğunuzu ve değer verdiğinizi gösterin.

Mola odasında veya işyerinin dışında yemek yiyin

Masanızda yemek yemek, iş arkadaşlarınız için rahatsız edici aromalara neden olabilir. Öğle yemeğinizi dinlenme odası veya kafeterya gibi belirlenmiş yerlerde yemeye çalışın. Mümkün olduğunda, öğle yemeğinizi işyerinin dışında yemek genellikle ideal bir seçimdir. Ekip üyeleriniz için dikkat dağıtıcı unsurları sınırlamanın yanı sıra, öğle yemeğinizi masanızdan veya çalışma alanınızdan uzakta yemek, işe döndüğünüzde yeniden odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Uygun giyinmek

Mütevazı kıyafet tipik olarak işyerinde en iyi seçimdir. Rahat bir ortamda bile basit ve rahat kıyafetler seçmek en iyisidir. Şıngırdayan mücevherler veya güçlü bir parfüm, iş arkadaşlarının dikkatini görevlerinden uzaklaştırabilir. Çalışan el kitabınızı inceleyin veya kabul edilebilir kıyafet konusunda emin değilseniz şirketinizin kıyafet yönetmeliği hakkında daha fazla bilgi için bir insan kaynakları temsilcisiyle iletişime geçin.

Bir müşteriyle buluşuyorsanız, gündelik iş veya profesyonel kıyafetler giyerek bu duruma uygun giyinmeye çalışın. Ayrıca iş standartlarına göre kıyafet giymeyi de tercih edebilirsiniz. Örneğin, müşteriniz bir finans şirketinde çalışıyorsa, muhtemelen profesyonel iş kıyafetleri giymelisiniz.

Belirlenmiş alanlarda tartışın

İki veya daha fazla kişiyle buluşuyorsanız, bir toplantı odası planlayın veya tartışmanız için özel bir ofis kullanın. Çalışma alanınızda toplantı düzenlemek, ekip üyelerinizin dikkatini dağıtabilecek gürültüye neden olabilir. Sesleri azaltmak için toplantılarınız sırasında kapıyı kapatın. Toplantılar ve bire bir ofis görüşmeleri için alçak sesler kullanın, böylece etrafınızdakiler kolayca odaklanmaya devam edebilir.

Vücut dilinizi düşünün

Vücut diliniz konuşmalar sırasında farklı mesajlar gönderebilir. Vücut dilinizin sözcüklerinizle aynı mesajı göndermesini sağlamak için sözlü olmayan iyi iletişim kurun. Başkalarıyla konuşurken, dikkat ettiğinizi göstermek için göz teması kurun ve uygun olduğunda başınızı sallayın. Gülümsemek, konuya olan coşkunuzu gösterebilir. Nötr bir poz için kollarınızı yanlarınızda tutun veya kendinize güvendiğinizi göstermek için ellerinizi kalçanızın üzerine koyun. Otururken veya ayakta dururken sırtınızın düz olduğundan emin olun.